Biblioteka szkolna na miarę współczesności

Biblioteka szkolna na miarę współczesności

Agnieszka Halicka

Nauczanie i uczenie się online podczas pandemii było dużym wyzwaniem zarówno dla nauczycieli, jak i dla uczniów. Teraz wracamy do szkół i chętnie pracujemy nad naszymi relacjami interpersonalnymi, dynamiką grupy. Określamy nowe sposoby wykorzystania przestrzeni szkolnej w najlepszy możliwy sposób. Zastanawiamy się nad tym, jak stworzyć bezpieczne i angażujące środowisko nauczania i uczenia się dla naszych uczniów.

Moim celem w tym roku szkolnym jest przekształcenie szkolnej biblioteki w nowoczesne, zorientowane na ucznia centrum literatury, mediów, nowych technologii i projektów. Buduję w bibliotece innowacyjne laboratorium STEM (Science Technology Engineering Mathematics). W planach jest podzielenie tego miejsca na dwie przestrzenie: jedną z urządzeniami, książkami o technologii, grach, nauce itp. oraz drugą o bardziej tradycyjnym wyglądzie (regały pełne książek różnych gatunków). Bez wątpienia nowością jest traktowanie szkolnej biblioteki nie tylko jako miejsca wypełnionego książkami, ale także jako nowoczesnego laboratorium szkolnego.

Zaprosiłam uczniów do trzech kół zainteresowań (klubów szkolnych): dla klas 1-3, 4-6, 7-8. Ponieważ jest więcej chętnych, niż wolnych miejsc, można już teraz uznać, że pomysł przekształcenia biblioteki w technologiczne centrum dla uczniów był świetnym pomysłem. Na naszych zajęciach pracujemy na tabletach i laptopach oraz uczymy się programowania i robotyki z klockami Korbo, Ozobotami i mBotami. Mamy nadzieję, że w miarę upływu czasu będziemy mieli więcej urządzeń.

Coś, co zmieniło zasady gry w tej transformacji mojego miejsca pracy, to NIESAMOWITY interaktywny monitor od SMART Technologies! (W tym miejscu bardzo dziękuję Image Recording Solutions, Magdalenie Krupińskiej i Arkadiuszowi Stefanowi za ich duże wsparcie!) Niektórzy pytali mnie: po co ci interaktywny monitor w swojej szkolnej bibliotece? Myśleli, że to coś, co może się przydać tylko podczas regularnych zajęć. Mylili się! Okazało się to najlepszym pomysłem, zwłaszcza teraz, kiedy musimy bardziej popracować nad umiejętnościami cyfrowymi: w świecie pełnym fake newsów, kiedy jesteśmy przytłoczeni informacjami i bardzo często musimy uczyć się i pracować online. W tej chwili rozwijanie umiejętności cyfrowych jest koniecznością, a NIE kaprysem. W szkolnej bibliotece uczniowie zawsze mogą pracować we własnym tempie i przez cały dzień mają dostęp do nowych narzędzi technologicznych.

Rozpoczęłam kilka inicjatyw w szkolnej bibliotece. Jedną z nich są tikowe przerwy. Uczniowie mogą przychodzić do szkolnej biblioteki między lekcjami nie tylko po to, by wypożyczać książki, ale także po to, by zobaczyć i wchodzić w interakcje z cyfrowymi tablicami ogłoszeniowymi. Zamieniliśmy tradycyjne tablice ogłoszeniowe zwykle wyświetlane na tablicy korkowej przed biblioteką na niesamowite, interaktywne prezentacje i gry wyświetlane na naszym nowym monitorze SMART. Dzieci szaleją na ich punkcie i dużo się uczą, czytając, klikając, słuchając nagrań i obcując z materiałami edukacyjnymi. W tej chwili możemy łatwo „zmienić” naszą ekspozycję i bardzo szybko przygotować coś ciekawego, odpowiadającego aktualnym uroczystościom i wydarzeniom.

Uczniowie mogą również pracować nad swoimi projektami. Mają miejsce, do którego mogą przyjść i z pomocą bibliotekarzy szkolnych stworzyć prezentacje, plakaty  i inne prace. Mają dostęp m.in. do: Lumio, SMART Notebooka, Genially, Canvy, Wakeleta i wielu innych znakomitych narzędzi wspierających ich kreatywność. Mamy świetne, małe laboratorium STEM i salę TiK do pracy z grupami do 8-10 uczniów. Zapraszamy wszystkich!

Może czas zmienić też  bibliotekę w Twojej szkole? 🙂

Agnieszka Halicka jest nauczycielką bibliotekarką w Szkole Integracyjnej nr 5 w Konstancinie-Jeziornej oraz trenerką nauczycieli, prowadzącą szkolenia z zakresu wykorzystania narzędzi TiK w edukacji. Jest ambasadorką marek i programów: SMART Technologies, Genially, Wakelet, Flipgrid oraz Program eTwinning. Znana jest jako właścicielka marki EduTriki: kanału edukacyjnego YouTube, bloga i serwisu na Facebooku. Jest także administratorką kilku popularnych społeczności FB dla nauczycieli. W tym roku znalazła się w prestiżowym gronie nauczycieli nominowanych do nagrody Nauczyciel Roku.

 

 

 

 

 

 

 

Artykuł w wersji anglojęzycznej ukazał się na blogu SMART Technologies: https://edblog.smarttech.com/creating-a-modern-school-library-back-to-school

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-color: #2064a1;background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 350px;}#main-content .dfd-content-wrap {margin: 0px;} #main-content .dfd-content-wrap > article {padding: 0px;}@media only screen and (min-width: 1101px) {#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars {padding: 0 0px;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars > #main-content > .dfd-content-wrap:first-child,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars > #main-content > .dfd-content-wrap:first-child {border-top: 0px solid transparent; border-bottom: 0px solid transparent;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width #right-sidebar,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width #right-sidebar {padding-top: 0px;padding-bottom: 0px;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars .sort-panel,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars .sort-panel {margin-left: -0px;margin-right: -0px;}}#layout .dfd-content-wrap.layout-side-image,#layout > .row.full-width .dfd-content-wrap.layout-side-image {margin-left: 0;margin-right: 0;}