Zagrożenia w sieci
Zajęcia dotyczą wybranych zagrożeń wynikających z dostępu do sieci internetowej (phising, spam, pharming, malware, hoaxy). Uczniowie określają, na czym polega zagrożenie oraz wskazują sposoby zapobiegania tym zagrożeniom. Uczniowie pracują w zespołach. W trakcie zajęć wykorzystywana jest praca przygotowana w programie on-line Glogster.
Lekcję można przeprowadzić na dwa sposoby – uczniowie pracują z komputerami, ale wnioski zapisują ręcznie na kartach pracy. Następnie prezentują pracę na forum klasy ustnie lub korzystają z możliwości ćwiczenia „Wykrzycz to” – robią zdjęcie pracy, wysyłają na tablicę i dopiero omawiają wylosowane zagrożenie.
W drugim sposobie uczniowie wypełniają kartę pracy na komputerze. Nauczyciel pobiera lekcję a następnie wysyła ja na SMART Learning Suite Online. Po zalogowaniu wybieramy zielony prostokąt i klikamy „Import resource”, następnie wybieramy z komputera plik „Zagrożenia w sieci”. W trybie edycji zmieniamy trzeci slajd w aktywne ćwiczenie dla uczniów. Wybieramy „Convert to activity” i „Make this page collaborative workspace”. Następnie klikamy „Finish editing”. Na lekcji wybieramy START. Uczniowie wchodzą na hellosmart.com, wpisują kod nauczyciela i swoje imię. Na swoich komputerach widzą kolejne slajdy, po slajdzie trzecim, pracując w grupach, mogą swobodnie pisać. Nauczyciel może wyświetlić na tablicy pulpit każdej grupy.
Lekcja znakomita na Dzień Bezpiecznego Internetu, który obchodzimy w lutym.
Przedmiot:
TIK i informatyka
Poziom:
II lub III etap edukacyjny
Udostępniła:
Mariola Kosztołowicz
Gimnazjum w Morawicy
Ten plik nie zawiera zawartości Adobe Flash i działa z nowszymi wersjami SMART Notebook (wersja 17 i nowsze dla Windows, wersja 16.2 i nowsze dla Mac). Dowiedz się więcej.
