Zagraj na lekcji z uczniami Va Banque – stwórz grę, która sprawdzi wiedzę uczniów

Zagraj na lekcji z uczniami Va Banque – stwórz grę, która sprawdzi wiedzę uczniów

Uczniowie bardzo kochają zagadki, konkursy i gry oraz fakt, że mogą między sobą rywalizować. W tym artykule postaram się pokazać jak można wykorzystać te cechy do zabawy, która nie tylko przyniesie uczniom przyjemność, ale równocześnie nauczy ich czegoś nowego lub sprawdzi ich wiedzę.

Niektórzy z nas pamiętają zapewne teleturniej emitowany przez Program 2 TVP  i prowadzony przez aktora Kazimierza Kaczora pod nazwą Va Banque. Program ten tworzony był w oparciu o licencje amerykańskiego teleturnieju Jeopardy! Charakterystyczną cechą tej gry była konieczność udzielania odpowiedzi w formie pytania. Uczestnicy mieli do wyboru kilka kategorii tematycznych, a w każdej pytania o różnym poziomie trudności. Wybierając najtrudniejsze, po dobrze udzielonej odpowiedzi otrzymywali największą ilość punktów, za prostsze odpowiednio mniejszą.  Poniżej link do jednego z odcinków teleturnieju Va Banque dostępnego na YouTube https://youtu.be/1eSecrSo2y8.

 

 

Korzystając z tablicy interaktywnej SMART Board i oprogramowania SMART Notebook (NB) możemy przygotować i przeprowadzić podobną grę dla naszych uczniów na zajęciach z  każdego przedmiotu. Główną funkcją oprogramowania, która umożliwi przygotowanie nam odpowiedniej planszy jest możliwość dodawania linków do obiektów w programie NB. Wykorzystamy specyficzne rodzaje linków, które umożliwiają przekierowanie do innych stron w tym samym pliku NB. Pierwsza strona musi zawierać tabelę z umieszczonymi w górnym wierszu kategoriami pytań, a kolejne komórki liczbę punktów, którą otrzyma gracz (drużyna) po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi. Jeżeli uczeń wskaże liczbę w wybranej komórce zostanie przekierowany do strony z pytaniem, która znowu zawiera dwa linki do prawidłowej odpowiedzi i do strony umożliwiającej notowanie wyników.

 

 

Aby ułatwić cały proces tworzenia przygotowałem odpowiedni szablon do pobrania, który zawiera cały szkielet gry. Musimy tylko wcześniej przemyśleć i przygotować 5 nazw kategorii, a w każdej 5 pytań o różnym stopniu trudności. Potem wpisujemy je w szablon, zgodnie z instrukcjami w nim zawartymi. Gra gotowa. Sprawdźmy jeszcze tylko czy wszystko działa i jest wpisane tam gdzie chcemy.

Otwórz plik NB z Va Banque SZABLON

Samą grę i jej formułę możemy modyfikować do swoich potrzeb. Poniżej link do gry Letter Sounds Jeopardy przygotowanej przez Smart Technologies na lekcję języka angielskiego dla początkujących. Gra łączy zasady Va Banque z testem wielokrotnego wyboru z jedną poprawną odpowiedzią. Zamiast treści pytań obrazki, które musi wskazać uczeń.

Pobierz plik NB z Letter sounds jeopardy

Kolejną modyfikacją jest to, czy trzymamy się oryginalnych zasad i prosimy uczniów o udzielanie odpowiedzi w formie pytającej? Czy nasze pytania formułujemy jak zdanie twierdzące, itp.?

Pamiętajmy, że przygotowany przez nas materiał może być wykorzystywany wielokrotnie na zajęciach z klasami na tym samym poziomie lub w kolejnych latach naszej pracy. Czyli wysiłek i czas poświęcony na przygotowanie takiej lekcji będzie przynosił nam korzyści wielokrotnie i odciąży nas od pracy w dalszej perspektywie. Jeżeli zdecydujemy się jeszcze na udostępnienie naszej gry Va Banque na stronie http://legacyexchange.smarttech.com/search.html?q=va+banque, ktoś jeszcze może z niej skorzystać. Umieszczenie plików NB z materiałem lekcyjnym przez kilkanaście innych osób być może i nam pozwoli na ułatwienie naszej pracy lub będzie inspiracją do dalszej pracy z tablicą interaktywną SMART Board.

Dla przykładu link do gry z chemii dla gimnazjum.

Pobierz plik NB z Va Banque Chemia gimnazjum

Życzę przyjemnej zabawy z uczniami w czasie grania Va Banque!

Arkadiusz Stefan

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-color: #2064a1;background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 350px;}#main-content .dfd-content-wrap {margin: 0px;} #main-content .dfd-content-wrap > article {padding: 0px;}@media only screen and (min-width: 1101px) {#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars {padding: 0 0px;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars > #main-content > .dfd-content-wrap:first-child,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars > #main-content > .dfd-content-wrap:first-child {border-top: 0px solid transparent; border-bottom: 0px solid transparent;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width #right-sidebar,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width #right-sidebar {padding-top: 0px;padding-bottom: 0px;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars .sort-panel,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars .sort-panel {margin-left: -0px;margin-right: -0px;}}#layout .dfd-content-wrap.layout-side-image,#layout > .row.full-width .dfd-content-wrap.layout-side-image {margin-left: 0;margin-right: 0;}