Sześć nowych widżetów na SMART Exchange od KIDS interactive

Sześć nowych widżetów na SMART Exchange od KIDS interactive

Na stronie SMART Exchange (http://legacyexchange.smarttech.com/search.html?q=#type=Widgets) pojawiło się sześć nowych i bezpłatnych widżetów, które zaskoczyły mnie podwójnie. Po pierwsze są to bardzo proste i funkcjonalnie aplikacje, a po drugie przeznaczone są dla nauczycieli, aby pomóc im w sprawnym przygotowaniu materiału na lekcję.

 

 

Wszystkie pobrane widżety możemy dodać do swojej galerii i korzystać z nich w dowolnej chwili przenosząc z Mojej zawartości na okno robocze SMART Notebook. Aby pobrać omawiane aplikacje można kliknąć na nazwy widżetów, które są linkami do stron im poświęconym na SMART Exchange.

 

 

1. Student name list

Widget ten pozwala na wpisanie do niego wszystkich imion uczniów danej klasy lub grupy. Jeżeli chcemy sprawdzić obecność uczniów lub oddanie przez nich jakieś pracy itp. to wystarczy, że uczniowie przechodząc obok tablicy przeciągną tekst swojego imienia na aplikację, która automatycznie to zarejestruje. Nauczyciel może obejrzeć wyniki operacji w postaci listy alfabetycznej z zaznaczonymi imionami. Oczywiście raz przygotowanego, wypełnionego widgetu możemy używać wielokrotnie przechowując go w swojej części galerii Moja zawartość pamiętając o nadaniu mu nazwy takiej samej jak nazwa klasy lub grupy, której dotyczy. W opcjach programu możemy ustawić wielkość czcionki listy widocznej dla nauczyciela.

 

 

2. Hide and Reveal button

Aplikacja pozwala na ukrywanie i odsłanianie wybranych obiektów na stronie SMART Notebooka za pomocą jednego przycisku. Tymi przedmiotami mogą być obrazy lub teksty. Do czego można wykorzystać ten widget? Do ukrycia i potem pokazania wyrazów, liter lub liczb w zadaniach z luką. Ukazania poprawnych odpowiedzi na mapach konturowych, w celu sprawdzenia odpowiedzi uczniów naniesionych za pomocą pisaka itd. Jak działa aplikacja? Zaznaczamy wybrane elementy i naciskamy ikonę oka. Gdy oko jest zamknięte, to obiekty nie są widoczne. Przypominam, że chcąc zaznaczyć kilka obiektów jednocześnie, które nie są bezpośrednio obok siebie, nie możemy wykorzystać zaznaczenia elementów po przekątnej. W tym celu musimy trzymać wciśnięty przycisk Ctrl na klawiaturze i klikać w elementy do wskazania. Jeżeli chcemy dodać lub usunąć pojedyncze obiekty z funkcji ukrywania możemy zastosować odpowiednio przyciski + i  na widżecie. W przypadku wpisywania tekstów od razu do ukrycia wystarczy nacisnąć ikonę ołówka. Aplikacja wstawi tekst, który wystarczy edytować. W opcjach możemy ustawiać: stopień transparentności (50% lub 100%), treść tekstu wyświetlanego obok ikony oka lub innych treści prezentowanych w momencie ukrycia i w chwili odkrycia obiektów.

 

3. Cover with Ink

Bardzo przydatny widget. Każdy kojarzy ćwiczenia typu „zmaż aby odkryć odpowiedź”, które polegały na zamalowywaniu obiektów na stronie za pomocą pisaka i użyciu gąbki w celu odkrycia odpowiedzi. Ta aplikacja wprowadza automatyzację przygotowania tego rodzaju zadania. Zaznaczamy obiekt wciskamy czarne kółko i obiekt zostaje zamalowany. W opcjach mamy możliwość wyboru koloru, który zamaluje wybrany element.

 

 

4. Tilemaker

Aplikacja ciekawa, bo wprowadza atrakcyjny efekt ukrywania zdjęć lub obrazów za pomocą prostokątów i usuwaniu ich jeden po drugim. Zadaniem uczniów jest odgadnięcie jak najszybciej, co zostało ukryte. W opcjach ustalamy ile rzędów i ile kolumn prostokątów ma ukryć obiekt. Ikony dostępne na widżecie pozwalają na (w kolejności): zasłonięciu obiektu zgodnie z ustawieniami, automatycznym odsłanianiu prostokąt po prostokącie, usunięciu wszystkich prostokątów oraz ostatnia funkcja, pozwala na odsłonięcie prostokątów poprzez ich ręczne przesunięcie z nad ukrytego obrazu. Opcje dostępne pod ikoną koła zębatego dają możliwość ustalenia koloru prostokątów, rodzaju animacji towarzyszącej odsłanianiu prostokąta itp.

 

5. Random image galery

Widget, do którego możemy dodać kilka obrazów, a on będzie je pokazywał w losowej kolejności. Te elementy mogą również być losowo dodawane do strony SMART Notebook. Dostępne opcje pozwalają na: niedopuszczeniu do powtarzania losowanych elementów, automatycznym wstawaniu obiektów i wyświetlaniu następnego i poprzedniego obrazu.

 

 

6. Cloning machine

W skrócie możemy nazwać ten programik „maszyną do klonowania”, bo poprzez jedno kliknięcie możemy wstawić do 20 kopii obiektu. Dodajemy (poprzez przeciągnij i upuść) do aplikacji element do wielokrotnego powielenia. Ustawiamy żądaną liczbę kopi i naciskamy przycisk. Widget automatycznie wstawianiu klony naszego obiektu. W opcjach mamy możliwość wybrania liczby kopii od jednej do dwudziestu.

Zachęcam do wykorzystania opisanych widżetów w swoich lekcjach.

Arkadiusz Stefan

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-color: #2064a1;background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 350px;}#main-content .dfd-content-wrap {margin: 0px;} #main-content .dfd-content-wrap > article {padding: 0px;}@media only screen and (min-width: 1101px) {#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars {padding: 0 0px;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars > #main-content > .dfd-content-wrap:first-child,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars > #main-content > .dfd-content-wrap:first-child {border-top: 0px solid transparent; border-bottom: 0px solid transparent;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width #right-sidebar,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width #right-sidebar {padding-top: 0px;padding-bottom: 0px;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars .sort-panel,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars .sort-panel {margin-left: -0px;margin-right: -0px;}}#layout .dfd-content-wrap.layout-side-image,#layout > .row.full-width .dfd-content-wrap.layout-side-image {margin-left: 0;margin-right: 0;}