Z cyklu „Przepis na lekcję”. Odcinek 33. Symulacje PhET w Lumio

Z cyklu „Przepis na lekcję”. Odcinek 33. Symulacje PhET w Lumio

Symulacje PhET są w Polsce znane od lat, nic więc dziwnego, że informacja o ich integracji z Lumio ucieszyła nauczycieli przedmiotów ścisłych. Teraz szybko, bez wychodzenia z aplikacji, dodamy do swojej lekcji wybraną symulację. Co więcej, możemy nagrać instrukcję głosową, a każde ćwiczenie uczniowie mogą indywidualnie wykonywać na swoich urządzeniach. PhET jest również dla uczniów najmłodszych – nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, a nawet dzieci w wieku przedszkolnym znajdą mnóstwo pomysłów na angażujące zadania.

Składniki:

 • aplikacja Lumio (lum.io),
 • internet,
 • tablica lub monitor SMART (a w zdalnym nauczaniu tablet graficzny), urządzenia uczniowskie.

Przygotowanie:

 1. Zaloguj się na swoje konto Lumio (lum.io) i kliknij na zielony prostokąt Add activities.
 2. Wybierz symulację PhET. Rozejrzyj się – do wyboru masz 91 interaktywnych plansz. Po rozwinięciu strzałki Filter result zobaczymy symulacje z wybranego przedmiotu albo według wieku uczniów. Aplikacja wyszuka też symulacje pasujące do wpisanego hasła (w języku angielskim). Warto spojrzeć na najbardziej popularne symulacje (strzałka poniżej – Most popular).
 3. Dodaj wybraną symulację do lekcji Lumio.
 4. Kliknij Prewiev, by podejrzeć działanie symulacji. Dalsze postępowanie zależy od tego, z jaką symulacją mamy do czynienia. Niektóre symulacje otworzą się od razu, w przypadku gier aplikacja zapyta nas, czy chcemy podejrzeć jej działanie, czy wolimy od razu zagrać albo w ile osób będziemy grać. Nie sposób opisać wszystkich możliwości – nie bójmy się eksplorować i… klikać! 🙂
 5. Możesz nagrać instrukcję głosową, na przykład wyjaśnić działanie symulacji.  W tym celu kliknij na ikonkę mówiącej głowy w prawym górnym rogu.
 6. Slajd z symulacją jest już interaktywny, działa tak samo jak gra, czyli jest aktywny dla uczniów na ich urządzeniach.
 7. Możesz dodać kolejne slajdy (w tym następną New page z innym szablonem) albo zakończyć pracę. Nadaj tytuł swojej lekcji (w lewym górnym rogu nadpisz Untilted) i kliknij na Finish editing.
 8. Gotowe! Uruchom lekcję na żywo (kliknij START) lub wyślij uczniom link (trzy kropki: Share link).

Wskazówki:

 • Swoją lekcję możesz rozpocząć w dowolny sposób: możesz dodać nową stronę (New page), wybrać szablon i wpisać temat lekcji. Wielu nauczycieli rozpoczyna lekcję od filmu YouTube (pomysł na tzw. lekcję odwróconą), świetnie sprawdzi się także gra. Symulacja PhET może być jedynym slajdem w lekcji lub jednym z wielu.
 • Symulacje PhET w Lumio jeszcze nie są przetłumaczone na język angielski. Dla wielu z nich nie ma to żadnego znaczenia. Jeśli jednak nie znamy w ogóle angielskiego, a chcielibyśmy poczytać o konkretnej symulacji, możemy skopiować opis i wkleić go do internetowego tłumacza, np. Google: https://translate.google.pl/ Warto również zajrzeć na stronę Uniwersytetu Kolorado: https://cutt.ly/RUYsVdA i obejrzeć zadania w wersji polskojęzycznej.

Magdalena Krupińska

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-color: #2064a1;background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 350px;}#main-content .dfd-content-wrap {margin: 0px;} #main-content .dfd-content-wrap > article {padding: 0px;}@media only screen and (min-width: 1101px) {#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars {padding: 0 0px;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars > #main-content > .dfd-content-wrap:first-child,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars > #main-content > .dfd-content-wrap:first-child {border-top: 0px solid transparent; border-bottom: 0px solid transparent;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width #right-sidebar,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width #right-sidebar {padding-top: 0px;padding-bottom: 0px;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars .sort-panel,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars .sort-panel {margin-left: -0px;margin-right: -0px;}}#layout .dfd-content-wrap.layout-side-image,#layout > .row.full-width .dfd-content-wrap.layout-side-image {margin-left: 0;margin-right: 0;}