Symulacje PhET są w Polsce znane od lat, nic więc dziwnego, że informacja o ich integracji z Lumio ucieszyła nauczycieli przedmiotów ścisłych. Teraz szybko, bez wychodzenia z aplikacji, dodamy do swojej lekcji wybraną symulację. Co więcej, możemy nagrać instrukcję głosową, a każde ćwiczenie uczniowie mogą indywidualnie wykonywać na swoich urządzeniach. PhET jest również dla uczniów najmłodszych – nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, a nawet dzieci w wieku przedszkolnym znajdą mnóstwo pomysłów na angażujące zadania.
Składniki:
- aplikacja Lumio (lum.io),
- internet,
- tablica lub monitor SMART (a w zdalnym nauczaniu tablet graficzny), urządzenia uczniowskie.
Przygotowanie:
- Zaloguj się na swoje konto Lumio (lum.io) i kliknij na zielony prostokąt Add activities.
- Wybierz symulację PhET. Rozejrzyj się – do wyboru masz 91 interaktywnych plansz. Po rozwinięciu strzałki Filter result zobaczymy symulacje z wybranego przedmiotu albo według wieku uczniów. Aplikacja wyszuka też symulacje pasujące do wpisanego hasła (w języku angielskim). Warto spojrzeć na najbardziej popularne symulacje (strzałka poniżej – Most popular).
- Dodaj wybraną symulację do lekcji Lumio.
-
Kliknij Prewiev, by podejrzeć działanie symulacji. Dalsze postępowanie zależy od tego, z jaką symulacją mamy do czynienia. Niektóre symulacje otworzą się od razu, w przypadku gier aplikacja zapyta nas, czy chcemy podejrzeć jej działanie, czy wolimy od razu zagrać albo w ile osób będziemy grać. Nie sposób opisać wszystkich możliwości – nie bójmy się eksplorować i… klikać! 🙂
- Możesz nagrać instrukcję głosową, na przykład wyjaśnić działanie symulacji. W tym celu kliknij na ikonkę mówiącej głowy w prawym górnym rogu.
- Slajd z symulacją jest już interaktywny, działa tak samo jak gra, czyli jest aktywny dla uczniów na ich urządzeniach.
- Możesz dodać kolejne slajdy (w tym następną New page z innym szablonem) albo zakończyć pracę. Nadaj tytuł swojej lekcji (w lewym górnym rogu nadpisz Untilted) i kliknij na Finish editing.
- Gotowe! Uruchom lekcję na żywo (kliknij START) lub wyślij uczniom link (trzy kropki: Share link).
Wskazówki:
- Swoją lekcję możesz rozpocząć w dowolny sposób: możesz dodać nową stronę (New page), wybrać szablon i wpisać temat lekcji. Wielu nauczycieli rozpoczyna lekcję od filmu YouTube (pomysł na tzw. lekcję odwróconą), świetnie sprawdzi się także gra. Symulacja PhET może być jedynym slajdem w lekcji lub jednym z wielu.
- Symulacje PhET w Lumio jeszcze nie są przetłumaczone na język angielski. Dla wielu z nich nie ma to żadnego znaczenia. Jeśli jednak nie znamy w ogóle angielskiego, a chcielibyśmy poczytać o konkretnej symulacji, możemy skopiować opis i wkleić go do internetowego tłumacza, np. Google: https://translate.google.pl/ Warto również zajrzeć na stronę Uniwersytetu Kolorado: https://cutt.ly/RUYsVdA i obejrzeć zadania w wersji polskojęzycznej.
Magdalena Krupińska