O Microsoft Teams i SMART Learning Suite Online pisałam już w 16. odcinku “Przepisu na lekcję”. Wtedy jednak nie wiedziałam, że wkrótce oba narzędzia się połączą. Aplikacja Smart Learning Suite Online jest już dostępna bezpośrednio w Microsoft Teams! Zobaczmy, co to dla nas oznacza i jakie daje nam możliwości.
Składniki:
- Microsoft Teams (działa w przeglądarce, na telefonie, można też a nawet warto pobrać MS Teams na komputer),
- aplikacja SMART Learning Suite Online.
Pierwsze logowanie:
- Otwieramy MS Teams (login i hasło dostaniemy od szkolnego administratora. Aby mieć MS Teams, musimy mieć Office 365 dla szkół, nie jest on dostępny dla “domowych” użytkowników).
- Przechodzimy do zakładki Aplikacje, znajdziemy ją na dole paska z lewej strony ekranu.
- W okienku “Znajdź aplikację” wpisujemy SMART Learning (tyle wystarczy, by wśród wyników ukazała się apka SLSO).
- Klikamy na nazwę aplikacji, a następnie wybieramy niebieski prostokąt z napisem “Dodaj”.
- Teraz wystarczy się zalogować (lub zarejestrować, jeśli nie mamy jeszcze konta SMART Learning Suite Online) i gotowe 🙂
Tworzenie:
W apce SLSO w MS Teams tworzymy materiały edukacyjne dokładnie tak samo, jak bezpośrednio w SLSO. Oprócz tego jednak mamy na przykład dostęp do czatu MS Teams, nie musimy więc przechodzić między oknami przeglądarki. To duże ułatwienie.
Co zatem stworzymy w SLSO? Całą lekcję!
- Dodamy tekst, obraz i link.
- Wyszukamy i dodamy film (z YouTube).
- Stworzymy quiz (do wybory cztery szablony, które uczniowie uwielbiają).
- Przygotujemy też szybko sprawdzian, który aplikacja sprawdzi i oceni za nas.
- Błyskawicznie zamienimy prezentację PowerPoint czy plik pdf w interaktywną lekcję.
- Przygotujemy edukacyjną grę. O ćwiczeniach SMART przypominających gry komputerowe pisałam już wielokrotnie. Pozwalają one bardzo szybko stworzyć atrakcyjne wizualnie ćwiczenie. Możemy wybierać między kilkoma różnego rodzaju szablonami i motywami. Uczniowie mogą wykonywać ćwiczenie w swoim tempie, tyle razy, ile chcą. Od razu otrzymują informację zwrotną.
Moje ulubione funkcje umożliwiają uczniom prawdziwe uczestnictwo w lekcji, niezależnie od tego, czy znajdują się w klasie, czy w domu:
- Shout it out pozwala na wysyłanie z urządzeń uczniów (w tym z telefonów) tekstu i zdjęć na wspólny slajd/tablicę.
- Convert to activity zamienia dowolny slajd w indywidualne ćwiczenie dla uczniów lub w roboczą przestrzeń dla grupy. Uczniowie będą mogli po nim pisać, rysować, dodawać zdjęcia, czy przesuwać elementy. Możliwości zastosowania tego ćwiczenia na lekcjach różnych przedmiotów są właściwie nieograniczone. W dodatku nauczyciel widzi wszystkie adnotacje uczniów w czasie rzeczywistym, może napisać informację zwrotną. Może też do slajdu wrócić, sprawdzić go w innym terminie. W ten właśnie sposób pracowałam w czasie zdalnego nauczania. Dzięki “Shout it out” oraz zamianie slajdów w aktywne ćwiczenia zmniejszałam dystans między uczniami. Mogliśmy współpracować!
Udostępnianie:
Tu znajdziemy różnicę między SLSO w MS Teams a SLSO w przeglądarce. Dostajemy bowiem nową możliwość udostępniania. Po kliknięciu w ikonkę z trzema kropkami, a następnie po wybraniu “Share link”, oprócz znanego już “Get teacher share link” widzimy “Enable student access” a tam: “Share with Microsoft Teams”. Kliknijmy w ten napis. Otworzy się okno z napisami w języku polskim z dwiema możliwościami:
- udostępnianie w kanale: Link do lekcji pojawi się jako wpis na czacie ogólnym wybranego zespołu. Musimy tylko wskazać nazwę zespołu, wystarczy wpisać początek, a potem wyszukać spośród podanych propozycji. W polu “Powiedz coś o tym” możemy opisać lekcję, zachęcić do kliknięcia w link. Nie jest to obowiązkowe.
- (chcę) utworzyć zadanie: tutaj zamienimy naszą lekcję w SLSO w obowiązkowe zadanie dla całej klasy lub dla wybranych uczniów. Nauczyciele pracujący z MS Teams wiedzą, że należy podać nie tylko tytuł zdania, instrukcję ale też czas wykonania. Możesz przydzielić maksymalną liczbę punktów za jego wykonanie.
- Wciąż możemy też pobrać link, tak jak dotychczas.
Wskazówki:
- Logując się po raz pierwszy do aplikacji SLSO w MS Teams musimy użyć tego samego konta, którym logujemy się do MS Teams. Jeśli więc wcześniej rejestrowaliśmy się do SLSO adresem emailowym Google (to niestety mój przypadek), musimy stworzyć nowe konto SLSO. Trwa to jednak sekundę, a wartościowe lekcje możemy sobie szybko “przerzucić” na nowo utworzone konto. (Wchodzimy na “stare” konto, klikamy Share link, a następnie Get teacher share link. Wylogowujemy się z konta (to ważne), wklejamy skopiowany link w okno przeglądarki internetowej i klikamy Save to SLS Online. Podajemy nowe konto. Lekcja szybko pojawi się w MS Teams i nie tylko. Do SLSO będzie można logować się bezpośrednio z przeglądarki internetowej.
- Pamiętajmy, aby poprosić naszego szkolnego administratora SMART (który zarządza kontem admina SMART), żeby zmienił/dodał nasz email. Ten sam email podajemy też w programie SMART Notebook. Dzięki licencji możemy korzystać ze wszystkich możliwości SMART.
Magdalena Krupińska,
konsultantka edukacyjna SMART