Przepis na lekcję

Przepis na lekcję

Bohaterka filmu “Julie i Julia” postanawia w jeden rok przygotować wszystkie 524 potrawy z książki o francuskiej kuchni. Swoje zmagania opisuje na prowadzonym przez siebie blogu, który wkrótce zyskuje popularność nie tylko głodnych internautów. 

Myśli o sympatycznej nowojorskiej kucharce przychodzą mi do głowy, gdy otwieram program SMART Notebook. Wiem, że to dość ryzykowne porównanie, dlatego postaram się wytłumaczyć z meandrów moich skojarzeń.

Kliknij, wybierz, uzupełnij

Po pierwsze smartowski program do obsługi tablic interaktywnych jest jak książka kucharska ze znakomitymi przepisami na udaną lekcję. Otwórz program, kliknij ikonkę “Ćwiczenia”, wybierz szablon, uzupełnij swoją treścią, a kolorowe, interaktywne ćwiczenie z obrazem, ruchem i dźwiękiem będzie gotowe. 

Podkręć smak

Po drugie możesz podkręcić smak każdego… ćwiczenia, wysyłając je z tablicy prosto na urządzenia uczniowskie. Od dziś każdy uczeń może pracować indywidualnie i w swoim tempie. Albo w grupie, jeśli zechce(my). Co więcej transfer działa w obie strony. W  “Wykrzycz to” uczniowie przesyłają na tablicę zdjęcie lub tekst. Burza mózgów zyskuje nowe (technologiczne) oblicze.

Włącz interakcję

Po trzecie: koniec z nudnymi mrożonkami (przyznacie wkrótce sami, że ta kuchenna metafora jest jak najbardziej uzasadniona). SN 19 pozwala płynnie przekształcić plik pdf lub PowerPoint w lekcję, w której to uczniowie działają. Wyobraźmy sobie jak zmienimy nasze stare, dawno zapomniane prezentacje dzięki dodaniu pomiędzy slajdami takich ćwiczeń jak “Wykrzycz to”, “Sortowanie”, czy “Monster quiz”… Dodatkowo w SMART Learning Suite Online można wysłać na urządzenia uczniowskie (tablety, smartfony, laptopy) każdy slajd, po to, by uczniowie dodali nowy tekst, zaznaczyli coś, czy wstawili zdjęcie. To prawdziwa rewolucja w świecie cyfrowej szkoły.

Uniwersalność

Po czwarte uniwersalność: ze SMART Notebook może korzystać zarówno początkujący nauczyciel, jak i ten doświadczony, miłośnik TIK w edukacji, jak i ten podchodzący do nowinek technologicznych z pewnym dystansem, humanista, jak i fizyk, nauczyciel wychowania przedszkolnego, jak i nauczyciel uniwersytecki. Tu paralela jest aż nadto oczywista – wszyscy przecież jemy.

Zbieram przepisy

Tak oto hollywoodzki film spotkał się z programem do szybkiego tworzenia interaktywnych lekcji. Postanowiłam, podobnie jak Julia, systematycznie przygotowywać dla Was małą porcję SMART Notebooka. Nie obiecuję, że będą to 524 potrawy, sama jestem ciekawa ile przepisów na udaną lekcję ze SMART Notebook uda mi się odnaleźć… Wszystkie pojawią się na stronie tablice.net.pl w zakładce atykuły. Śledźcie także naszą stronę na Facebooku: tablica SMART w mojej klasie, #przepisnalekcję.

 

Magdalena Krupińska, Konsultantka edukacyjna SMART, Liderka Edukacji Interaktywnej,

nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 7 im. H. Raszki w Szczecinie

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-color: #2064a1;background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 350px;}#main-content .dfd-content-wrap {margin: 0px;} #main-content .dfd-content-wrap > article {padding: 0px;}@media only screen and (min-width: 1101px) {#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars {padding: 0 0px;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars > #main-content > .dfd-content-wrap:first-child,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars > #main-content > .dfd-content-wrap:first-child {border-top: 0px solid transparent; border-bottom: 0px solid transparent;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width #right-sidebar,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width #right-sidebar {padding-top: 0px;padding-bottom: 0px;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars .sort-panel,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars .sort-panel {margin-left: -0px;margin-right: -0px;}}#layout .dfd-content-wrap.layout-side-image,#layout > .row.full-width .dfd-content-wrap.layout-side-image {margin-left: 0;margin-right: 0;}