Z matowego plastiku, półprzezroczysty, schowany, niczym skulony jeż, w przepastnych piórnikach uczniów. Kątomierz, bo o nim mowa, znajdziemy również wśród narzędzi pomiarowych programu SMART Notebook. Wyglądem łudząco przypomina szkolny pierwowzór, ale właśnie ten uczniowski, nie ten wielki, drewniany, nieporęczny przyrząd, który wisiał obok zielonej tablicy w pracowni matematycznej. Smartowski kątomierz jest prawdziwie interaktywny i uniwersalny – nie tylko się obróci, ale także powiększy a nawet wygeneruje dowolny kąt. Matematycy pracujący na co dzień z programem SMART Notebook zapewne odkryli możliwości kątomierza, ale czy wszystkie? Przekonajmy się!
Składniki:
- SMART Notebook (na przykład wersja 20 lub 20.1).
- Narzędzia pomiarowe – kątomierz.
Przygotowanie:
- Uruchom program SMART Notebook.
- Z menu na górze strony wybierz Wstaw, a następnie Narzędzia pomiarowe – kątomierz.
- Kątomierz możesz obracać, aby zmierzyć dowolny kąt, znajdujący się na slajdzie. Kliknij na górną podziałkę i przesuń w lewo lub w prawo (możesz tworzyć pełne obroty). Zauważ, że pojawia się kąt nachylenia kątomierza.
- Dzięki temu, że kątomierz jest przezroczysty, nie zasłania rysunków i obiektów, znajdujących się na slajdzie.
- Aby zmienić wielkość przyrządu, kliknij na dolną podziałkę i przesuń w górę (powiększ) lub w dół (zmniejsz).
- Kliknij na obszar środkowy, aby przesunąć kątomierz.
- Aby kątomierz półpełny zamienić w pełny, kliknij na kropkę, znajdującą się w jego lewej, dolnej części.
- Zauważ, że po kliknięciu na obiekt, w jego prawej, dolnej części, pojawiły się dodatkowe elementy: dwie duże kropki i strzałka. Dzięki nim wygenerujemy dowolny kąt.
Wskazówki
Praca z wygenerowanymi kątami
Możesz stworzyć wszystkie rodzaje kątów: kliknij na kątomierz w dowolnym miejscu, a następnie przesuń zielone kółeczko i wybierz strzałkę. W ten sposób powstanie kąt ostry, prosty, rozwarty, półpełny. Jeśli chcesz wygenerować kąty wklęsłe, zamień kątomierz w pełny (kliknij na kropkę z lewej strony) i ustaw kółeczka w odpowiednim położeniu. Kliknij na strzałkę. Na końcu skasuj kątomierz (zaznacz i wybierz Usuń lub na klawiaturze wciśnij Delete). Twój slajd jest wypełniony różnymi typami kątów. Czas na ich modyfikację:)
Możesz:
- zmienić kolor, grubość i styl linii: zaznacz wybrany kąt i kliknij na kolor i styl linii, wybierz dowolne.
- Usunąć wymiar kąta: kliknij na kąt, wybierz strzałkę z właściwościami, a następnie „Grupuj” i „Rozgrupuj”; albo, szybciej: kliknij na kąt i na klawiaturze przyciśnij jednocześnie Ctrl+r. Przesuń wartość lub skasuj. Pamiętaj o tym, by ponownie zgrupować obie linie, by kąt się nie rozpadł w trakcie przesuwania.
- Powiększać i obracać kąty tak, jak inne obiekty na slajdzie, na przykład zdjęcia.
- Ustawić klonowanie nieskończone. Dzięki temu możesz na przykład poprosić uczniów, by, przy pomocy kątów, utworzyli figury geometryczne. Sklonowany kąt można wielokrotnie wykorzystać.
- Stworzyć kostkę z kątami. Znajdź kostkę w galerii (najszybciej poprzez lupkę – wpisz kostka, wybierz folder interaktywne i multimedia), przesuń ją na slajd. Wybierz ikonkę śrubki i kliknij na Niestandardowe. Przenoś kąty na pola kostki.
- Zrobić zdjęcia utworzonych kątów (narzędzie przechwytywanie ekranu), zapisać je na pulpicie, a następnie wykorzystać w dowolnym ćwiczeniu (np. Supersortowanie, Dopasuj je, Ułóż w kolejności).
A jaki jest Twój pomysł na wykorzystanie kątomierza? Napisz do mnie:) m.krupinska@irs.com.pl
Dziękuję pani Annie Nożyńskiej, Ambasadorce SMART, nauczycielce matematyki w Szkole Podstawowej nr 112 im. Marii Kownackiej w Warszawie za konsultacje matematyczne.
Magdalena Krupińska