Czytamy Mickiewicza. Adam Mickiewicz, Lilie

Czytamy Mickiewicza. Adam Mickiewicz, Lilie

Ballady Adama Mickiewicza są obecne w podstawie programowej języka polskiego wszystkich poziomów edukacyjnych. W szkole podstawowej uczniowie obowiązkowo czytają trzy utwory: w klasach IV-VI Powrót taty i Panią Twardowską, w klasach VII-VIII Świteziankę. Poloniści uczący w liceach i technikach muszą omówić Romantyczność oraz wybrane przez siebie teksty. Który utwór Mickiewicza wybrać? Polecamy Lilie, mroczną balladę o morderstwie.

Praca własna

Wśród niemal tysiąca lekcji opublikowanych na stronie tablice.net.pl/lekcje znajduje się znakomita prezentacja pani Ewy Hrybacz, emerytowanej już polonistki z Gorzowa Wielkopolskiego Zbrodnia to niesłychana… Lilije A. Mickiewicza NOWA. Z powodu konieczności aktualizacji pliku do nowego oprogramowania, lekcja zyskała nową oprawę graficzną. Pojawiły się dwie gry SMART: “Odwróć na zewnątrz” i “Ułóż w kolejności”. Uczniowie nie tylko poznają treść utworu, ale także przypominają sobie cechy ballady,  charakteryzują bohaterkę, uzupełniają związki frazeologiczne.

Jak można pobrać lekcję? Wystarczy kliknąć w podany link, a następnie zjechać kursorem na dół strony i nacisnąć przycisk “Pobierz lekcję”. Na nasz komputer pobierze się plik SMART Notebook. Jeśli nie mamy zainstalowanego programu, warto go bezpłatnie pobrać: https://support.smarttech.com/en/downloads/notebook

Możemy również zaimportować plik do aplikacji Lumio, ale wówczas niektóre slajdy nie będą działały tak, jak w oprogramowaniu (w Lumio nie ma jeszcze na przykład widżetu kostki, który został użyty na slajdzie 5.). Taką lekcję można jednak dowolnie edytować, usunąć niedziałające elementy, dodać nowe slajdy (na przykład quiz dotyczący znajomości treści ballady).

Prezentację z powodzeniem można wykorzystać zarówno w starszych klasach szkoły podstawowej, jak i w liceum/technikum. Uczniowie klasy 7. i 8. bez trudu powinni poradzić sobie z udowodnieniem, że utwór jest balladą. Z pewnością zainteresuje ich również motyw zbrodni i kary, sumienia oraz odpowiedzialności za czyny. Podczas omawiania lektury bez wątpienia należy odnieść się do ballady Świtezianka oraz tragedii Balladyna Juliusza Słowackiego. Warto poszukać podobieństw między utworami Mickiewicza a Słowackiego. W obu tekstach główna bohaterka jest zbrodniarka, w obu pojawia się również pustelnik, do którego morderczynie idą po radę. Starsi uczniowie, znający twórczość Szekspira, będą z kolei przywoływać postać Lady Makbet. Jedno jest pewne – Lilie Adama Mickiewicza wraz z lekcją w programie SMART Notebook to przepis na udaną lekcję.


Udostępniamy również krzyżówkę dla uczniów https://share.eclipsecrossword.com/play/5fa3e3bc/lilije

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-color: #2064a1;background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 350px;}#main-content .dfd-content-wrap {margin: 0px;} #main-content .dfd-content-wrap > article {padding: 0px;}@media only screen and (min-width: 1101px) {#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars {padding: 0 0px;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars > #main-content > .dfd-content-wrap:first-child,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars > #main-content > .dfd-content-wrap:first-child {border-top: 0px solid transparent; border-bottom: 0px solid transparent;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width #right-sidebar,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width #right-sidebar {padding-top: 0px;padding-bottom: 0px;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars .sort-panel,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars .sort-panel {margin-left: -0px;margin-right: -0px;}}#layout .dfd-content-wrap.layout-side-image,#layout > .row.full-width .dfd-content-wrap.layout-side-image {margin-left: 0;margin-right: 0;}