Leonardo da Vinci – geniusz bujający w chmurach

Leonardo da Vinci – geniusz bujający w chmurach

Był malarzem, rzeźbiarzem, architektem, matematykiem, inżynierem, anatomem, geologiem, astronomem, botanikiem. Jego ciekawość i niezrównana zdolność do łączenia sztuki z nauką uczyniły go jednym z najwybitniejszych geniuszy epoki renesansu i historii ludzkości.

W malarstwie da Vinci jest znany z takich dzieł jak Mona Lisa i Ostatnia Wieczerza, które stały się ikonami światowego dziedzictwa kulturowego. Jego technika sfumato, subtelne przejścia tonalne między kolorami, przyniosła nową głębię i realizm przedstawianym postaciom. Leonardo eksperymentował także z perspektywą, aby nadać swoim obrazom większą przestrzenność i trójwymiarowość.

Jako naukowiec i wynalazca Leonardo prowadził obszerne badania w dziedzinie anatomii. Jego szczegółowe szkice ludzkiego ciała, w tym słynny „Człowiek witruwiański”, przyczyniły się do lepszego zrozumienia jego budowy i funkcji organów oraz układów.

Leonardo self.jpg
Autorstwa Leonardo da Vinci – www.vivoscuola.it & Home; Picture, Domena publiczna, Link

Leonardo był również prekursorem w dziedzinie badań nad lotem ptaków, co zaowocowało projektami urządzeń latających i przyczyniło się do rozwoju późniejszych teorii aerodynamiki. Ponadto zajmował się projektowaniem maszyn wojennych, systemów hydrauliki i innowacyjnych rozwiązań architektonicznych.

Verrocchio workshop - Tobias and the Angel - NG.jpg
Autorstwa Andrea del Verrocchio (lub jego warsztat) – The Yorck Project (2002) 10.000 Meisterwerke der Malerei (DVD-ROM), distributed by DIRECTMEDIA Publishing GmbH. ISBN: 3936122202., Domena publiczna, Link

Często niestety porzucał swoje projekty lub pozostawiał je nieukończone, co było źródłem frustracji dla jego mecenasów. Był bez wątpienia genialnym umysłem, ale jego wszechstronne zainteresowania i niecierpliwość spowodowały, że do dziś nie przetrwała żadna rzeźba, jedynie około 20 obrazów. Trudno też odszukać konkretne budowle, maszyny, wynalazki, które powstałyby na podstawie jego projektów.

Zabrakło da Vinciemu cierpliwości Rembrandta, van Gogha czy El Greco, a w nauce – być może urodził się kilka wieków za wcześnie – by stanąć w alei wielkich wynalazców obok Tomasza Edisona czy Jamesa Watta.


W naszym zbiorze gotowych, bezpłatnych lekcji przygotowanych w programie SMART Notebook znajduje się lekcja „Kultura odrodzenia” przesłana przez Panią Monikę Anielską.

J.P.

 

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-color: #2064a1;background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 350px;}#main-content .dfd-content-wrap {margin: 0px;} #main-content .dfd-content-wrap > article {padding: 0px;}@media only screen and (min-width: 1101px) {#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars {padding: 0 0px;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars > #main-content > .dfd-content-wrap:first-child,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars > #main-content > .dfd-content-wrap:first-child {border-top: 0px solid transparent; border-bottom: 0px solid transparent;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width #right-sidebar,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width #right-sidebar {padding-top: 0px;padding-bottom: 0px;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars .sort-panel,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars .sort-panel {margin-left: -0px;margin-right: -0px;}}#layout .dfd-content-wrap.layout-side-image,#layout > .row.full-width .dfd-content-wrap.layout-side-image {margin-left: 0;margin-right: 0;}