Jan Sebastian Bach – płodny pod każdym względem

Jan Sebastian Bach – płodny pod każdym względem

Jan Sebastian Bach urodził się 21/31 marca (różnica między kalendarzem juliańskim a gregoriańskim) 1685 roku w Eisenach. Jego rodzina przez pokolenia była związana z muzyką; pradziad, dziad i ojciec, jak również wielu innych członków rodziny, grali na różnych instrumentach. Brat, Jan Krzysztof znakomicie opanował grę na organach, a stryj Jan Michał komponował.

Przez większość życia Bach pracował na dworach książęcych oraz w kościołach, co miało ogromny wpływ na jego twórczość. Jako kapelmistrz na dworze księcia Leopolda w Köthen skomponował wiele ze swoich najbardziej znanych dzieł, w tym „Koncerty brandenburskie”. Później, jako kantor w szkole św. Tomasza w Lipsku, napisał swoje najsłynniejsze dzieła chóralne, między innymi „Pasję według św. Mateusza” wykonywaną do dziś w Wielki Piątek.

Młody Jan Sebastian Bach
Młody Jan Sebastian Bach; autor Johann Ernst Rentsch the Elder (d. 1723) - Public Domain, Link

Na jego twórczość składa się około 300 kantat, 24 preludia i fug, tworzących zbiór „Das wohltemperierte Klavier”, co najmniej 140 innych preludiów, ponad 100 utworów na instrumenty klawiszowe, około 10 mszy, 5 suit, kilkadziesiąt sonat, 3 oratoria i 4 uwertury. W sumie Bach skomponował w ciągu swojego życia ponad 800 doniosłych utworów muzycznych! Katalog BWV (Bach Werke Verzeichnis) w ostatnim wydaniu z 2022 roku podaje liczbę 1080 dzieł. Jednak odkrywane są dotąd nieznane. Niestety rejestr obejmuje również te utwory, co do których autorstwo Bacha podaje się w wątpliwość.

Mówi się nawet, że słynna „Pasja według św. Jana” została wykorzystana jako papier do pakowania mięsa u rzeźnika. Utwór miał odnaleźć Felix Mendelssohn Bartholdy… w kuchni po przyjściu służącej z zakupów. Nie wiadomo jednak, czy ta historia jest prawdziwa. Trudno zliczyć wszystkie dzieła, więc znawcom twórczości niemieckiego kompozytora będziemy wdzięczni za korektę.

Jan nie tylko był wybitnym kompozytorem, ale również cenionym wirtuozem gry na organach i klawesynie. jego umiejętności improwizacyjne stały się legendarne już za życia, a technika gry – rewolucyjna. Pewnego razu podczas konkursu organowego w Dreźnie Bach miał zaimprowizować na temat podany przez króla Augusta II Mocnego. Wykonał go tak porywająco, że zyskał natychmiastowe uznanie na dworze królewskim.

B-a-c-h.svgB-A-C-H – motyw muzyczny wykorzystujący następstwo dźwięków b, a, c i h, które układają się w nazwisko Bach
CC BY-SA 3.0, Link

Bach jest często postrzegany jako konserwatysta, jednak jego muzyka wykazuje głębokie innowacje harmoniczne i strukturalne. „Wariacje Goldbergowskie” i „Das wohltemperierte Klavier”. to przykłady eksperymentów z formą i harmonią, które wyprzedzały jego czasy. Twórczość Kompozytora obejmowała wszystkie gatunki muzyki swoich czasów, z wyjątkiem opery. Mistrzowsko opanował kontrapunkt i fugę, a kompozycje charakteryzują się intensywnością emocjonalną, techniczną perfekcją i intelektualną głębią.

Ożenił się dwukrotnie i miał 30 dzieci (dziesięcioro z nich nie dożyło pełnoletniości), z których wiele wykazywało muzyczne talenty. Jego synowie, Wilhelm Friedemann, Carl Philipp Emanuel i Johann Christian, zostali cenionymi kompozytorami, kontynuując muzyczne dziedzictwo rodziny Bachów. Nie dorównali jednak swojemu ojcu i ich kompozycje nie cieszą się taką estymą.

Po śmierci Bacha w 1750 roku, gdy triumfy święcił styl galant (rokoko), kompozycje Jana Sebastiana popadły w zapomnienie. Współcześni uważali jego muzykę za mało melodyjną i pozbawioną wdzięku. Jego synowie określili to dosadnie i nazwali go „starą peruką”. Jedynie najstarszy, Wilhelm Friedemann, szanował dorobek ojca. Jednak dzięki staraniom takich kompozytorów jak Felix Mendelssohn została ponownie odkryta w XIX wieku i cieszy się nieustającym uznaniem. Zdaniem Michaela Harta autora książki „100 postaci, które miały największy wpływ na dzieje ludzkości”, Bach jest jednym z największych kompozytorów wszech czasów, ustępuje jedynie Beethovenowi.

 

J.P. i A.S.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-color: #2064a1;background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 350px;}#main-content .dfd-content-wrap {margin: 0px;} #main-content .dfd-content-wrap > article {padding: 0px;}@media only screen and (min-width: 1101px) {#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars {padding: 0 0px;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars > #main-content > .dfd-content-wrap:first-child,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars > #main-content > .dfd-content-wrap:first-child {border-top: 0px solid transparent; border-bottom: 0px solid transparent;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width #right-sidebar,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width #right-sidebar {padding-top: 0px;padding-bottom: 0px;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars .sort-panel,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars .sort-panel {margin-left: -0px;margin-right: -0px;}}#layout .dfd-content-wrap.layout-side-image,#layout > .row.full-width .dfd-content-wrap.layout-side-image {margin-left: 0;margin-right: 0;}