W ofercie firmy Smart Technologies dostępny jest nowy model monitorów interaktywnych pod nazwą SMART Board GX. Hasłem reklamowym dla tej linii urządzeń jest „Wszystko, co niezbędne w dobrej cenie” i jak informuje firma na swoich stronach seria ma być niedrogą i elastyczną alternatywą dla rozwiązań z projektorami.
Na pierwszy rzut oka widać różnicę w wyglądzie nowych monitorów. Firma z Calgary przyzwyczaiła nas do bieli i delikatnych szarości swoich tablic i monitorów oraz delikatnie zaokrąglonych krawędzi, lekkich krzywizn w linii obudowy. Seria GX to po prostu klasyczna czerń i niewielka ramka obudowy wokół ekranu, która sprawia, że urządzenie przypomina rozwiązania biznesowe.
Druga różnica w designie to dwa pisaki, które jak w poprzednich modelach możemy odłożyć na magnetyczną półkę na ramce pod ekranem. Kolor pisaków odpowiada barwie ramki – są czarne, metalowe, zakończone po każdej stronie innej grubości końcówką. Te różnice w grubości końców tego narzędzia pozwalają na przypisanie do każdego z nich innego koloru pisaka lub funkcji. Na przykład z jednej strony możemy mieć pisak, z drugiej zaś gumkę do wymazywania.
Seria zawiera trzy wielkości urządzeń: 65”, 75” i 86”. Urządzenie rozróżnia czym go dotykamy i bez przełączania dodatkowych opcji możemy wycierać notatki dłonią i pisać pisakami. Powierzchnia dotykowa jest w stanie odebrać 20 punktów interakcji jednocześnie. Ekran monitora zabezpieczony jest czteromilimetrowym hartowanym szkłem z powierzchnią antyodblaskową zabezpieczając wyświetlacz i oczy uczniów. W obudowę urządzenia wbudowano dwa 15W głośniki, zaś z przodu znajdują się niezbędne do sterowania pracą monitora przyciski (zasilanie, wybór źródła sygnału, regulacja głośności, menu ustawień i przycisk powrotu do strony startowej). W komplecie nie brakuje również pilota zdalnego sterowania zawierającego podobne do wyżej opisanych funkcje. Przedni panel mieści również przydatne gniazda do do podłączenia HDMI, USB typ-C (4K@60 Hz alternatywny tryb Display Port, dotyk i dźwięk cyfrowy i zasilanie 15 W), USB 2.0 typ-A, USB2.0 typ-B, USB 3.0 typ-A.
Monitory GX są w stanie zaspokoić potrzeby nauczyciela i uczniów podczas najróżniejszych zajęć. Trzeba zauważyć, że swoją inwencją różnią się od dotychczasowych rozwiązań tej firmy. Urządzenie wyposażone jest w system Android wersji 8.0, 3 GB pamięci podręcznej i 32 GB na aplikacje i dane. Na pokładzie zainstalowano użyteczne w procesie nauczania i uczenia się programy.
Po pierwsze, to biała elektroniczna tablica, która pozwala na dokonywanie notatek, rysunków, dodawanie zdjęć oraz tworzenie ich opisów. Dodatkowo materiał z tablicy może zostać szybko przekazany uczniom – wystarczy zeskanować QR code, a urządzenia uczniów połączą się ze stroną internetową, na której zobaczą dokładnie to samo, co znajduje się na ekranie monitora i notatka z lekcji już jest gotowa.
Druga aplikacja to oczywiście przeglądarka internetowa, a trzecią jest EShare. Ten ostatni program pozwala na bezprzewodowe wyświetlanie zawartości smartfonów, tabletów i komputerów bezpośrednio na ekranie monitora. Jednocześnie jesteśmy w stanie wyświetlić obraz z czterech niezależnych urządzeń. Aplikacja na wymienione urządzenia dostępna jest bezpłatnie w sklepie Google Play lub na stronie producenta. Ponadto EShare w wersji na urządzenia z Androidem pozwala na zdalne sterowanie monitorem, odtwarzanie mediów ze smartfona (tabletu), oglądanie zawartości monitora na naszym ekranie i wiele innych. Rozwiązanie to może usprawnić prowadzenie lekcji przez nauczyciela, który może poruszać się swobodnie po całej klasie i sterować pracą monitora interaktywnego.
Na monitorze nie zbrakło ciekawych aplikacji wspomagających nauczanie. Możem przeprowadzić natychmiastowe głosowanie. Wyświetlać i edytować na monitorze dowolne pliki z aplikacji biurowych (prezentacje, arkusze kalkulacyjne, edytory tekstu itp.) dzięki zainstalowanemu WPS Office. Łatwy dostęp i otwieranie plików bezpośrednio z dysków w chmurze: Google Drive i OneDrive. Urządzenie może również wspierać telekonferencje, bo jest kompatybilne z kamerami internetowymi w standardzie UVC.
Po podłączeniu komputera ze sterownikami SMART mamy do dyspozycji wszystkie zalety aplikacji SMART Ink. Możemy nanosić adnotacje na dowolnym oknie otwartym na komputerze i nieważne, czy to jest film w odtwarzaczu multimedialnym, czy z YouTube w przeglądarce. Ponadto możemy dokonywać adnotacji w programach MS PowerPoint, MS Word i MS Excel. Dodatkowo możliwe jest pisanie i zapisywanie notatek w plikach PDF.
Monitor nie jest zgodny ze standardem SMART iQ. Wraz z monitorem otrzymujemy program komputerowy SMART Notebook w wersji standard bez ograniczeń czasowych i z możliwością instalacji na nieograniczonej liczbie komputerów. Dzięki temu mamy bezpłatny dostęp do gotowych lekcji na stronie SMART Exchange i www.tablice.net.pl/lekcje.
Na zakończenie warto dodać, że monitor wspiera instalację innych aplikacji dla systemu Android. Pozwala na stworzenie bezprzewodowego punktu dostępu do sieci Internet (hotspot). Dla użytkowników dostępne jest na stałe pływające menu, które pozwala na dokonywanie notatek na dowolnym przechwyconym obrazie z każdego źródła sygnału wyświetlanego na urządzeniu.
Podsumowując, wyświetlacze interaktywne SMART Board z serii GX zostały zaprojektowane z myślą o prostocie, jakiej oczekują nauczyciele. Jego wyposażenie w niezbędne i nowoczesne porty komunikacyjne, które wspierają różne standardy, daje swobodę i elastyczność w pracy podczas lekcji. Dzięki zainstalowaniu na urządzeniu wielu niezbędnych w nauczaniu aplikacji i funkcji, nauczyciel może bez podłączonego komputera prowadzić ciekawe, urozmaicone i angażujące uczniów lekcje. Bezproblemowość i intuicyjność w użytkowaniu może się przyczynić do szybszego wdrażania w ich obsługę i do oszczędności kosztów oraz czasu trwania szkoleń. Oznacza również mniej wysiłku i zmian w sposobach pracy nauczycieli.
A.S.