Oprogramowanie do tablic interaktywnych SMART czyli program Notebook od wersji 11 pozwala na umieszczanie na swoich stronach widżetów. Elementy te mogą między innymi korzystać z zewnętrznych zawartości dostępnych przez sieć Internet. Przykładem mogą być słowniki on-line obsługiwane przez widet i dostępne bezpośrednio na stronie z lekcją. Co ciekawie widżety można kolekcjonować w galerii SMART Notebooka – Moja zawartość, tak jak kolekcjonujemy np. rysunki, obrazy itp. Już od prawie roku można korzystać z tych mini aplikacji i na amerykańskiej stronie SMART Exchange znajdziemy, aż 28 tych bezpłatnych aplikacji w języku angielskim. Opisane poniżej programiki znajdują się na polskiej wersji SMART Exchange i są zlokalizowane w języku polskim.
SMART Response Widget – Concept Mapping (mampy myśli)
Ten widget został zaprojektowany, aby umożliwić budowanie map myśli na stronie SMART Notebooka. Można uruchomić widget po prostu przeciągając go z galerii Moja zawartość. Można budować mapy koncepcji z uczniami na dwa sposoby. Pierwszy to wykorzystanie pióra lub narzędzia tekst. Wystarczy wpisać centralne pojęcie i przeciągnąć go do widgetu. Potem wystarczy zapytać uczniów o ich pomysły związanych z głównym terminem i zapisać go na tablicy. Każdą zanotowaną myśl przesuwamy na pole widżetu, a ono automatycznie łączy się z głównym pojęciem. Oczywiście możemy budować struktury wielostopniowe lub złożone układy graficzno-tekstowe. Edycja jest bardzo intuicyjna i polega na przeciąganiu tekstów i upuszczaniu ich na wybranych elementach. Ponadto zbędne elementy wystarczy przeciągnąć na ikonę kosza, aby je usunąć. Tekst każdego umieszczonego wpisu można edytować. Dotykamy elementu w celu jego zaznaczenia. Zostanie on podświetlony. Wciskamy ikonę ołówka i pojawia się okno do edycji tekstu. W celu utrwalenia wystarczy użyć przycisku aparatu, aby przechwycić obraz powstałej mapy. Poszczególne elementy sterujące widżetu zostały opisane na ilustracji.
Drugi sposób to skorzystanie z systemu do zbierania i analizowania odpowiedzi SMART Response. Uczniowie wprowadzają swoje odpowiedzi za pomocą pilotów (Response PE lub XE) lub urządzeń mobilnych (Response VE). Tak jak poprzednio nauczyciel zapisuje pojęcie główne i umieszcza je wewnątrz widżetu. Naciska przycisk odtwarzania na widżecie, aby uczniowie mogli podłączyć się do sesji z ich urządzeń do udzielania odpowiedzi (PE, XE lub VE). Podopieczni mogą wprowadzać swoje pomysły związane z głównym hasłem za pomocą urządzenia. Każdy wpis będzie łączyć się za pomocą linii ze strzałką z centralnym pojęciem. Rozmiar tekstu dla takich samych pomysłów podanych przez uczniów zostanie automatycznie powiększony. Korzystając z przycisku aparatu przechwytujemy obraz powstałej mapy myśli.
SMART Response Widget – Word Cloud (chmura słów)
Drugi z przedstawianych widżetów został zaprojektowany tak, aby nauczyciele łatwo mogli uchwycić pomysły uczniów bezpośrednio na stronie SMART Notebooka. Aplikacja jest bardzo prosta, ale bardzo pożyteczna. Końcowy efekt przy wielu wypowiedziach uczniów jest bardzo ciekawy graficznie.
Widget uruchamiamy tak jak poprzedni, przeciągając z galerii na stronę SMART Notebooka. Należy kliknąć przycisk odtwarzania na widżecie, aby umożliwić uczniom podłączenie się do sesji z ich urządzeń do udzielania odpowiedzi (Response PE, XE lub VE). Pytanie lub temat do wypowiedzi uczniów można zapisać bezpośrednio na stronie SMART Notebooka. Następnie prosimy uczniów, aby wprowadzali swoje pomysły lub odpowiedzi za pomocą urządzeń. Każdy wprowadzony wpis pojawi się jako osobne pole tekstowe na stronie automatycznie, a wszystkie wypowiedzi stworzą jakby chmurę. Rozmiar tekstu dla powielonych pomysłów uczniów będzie większy.
W opcjach obu widżetów można określić ilość odpowiedzi udzielanych przez poszczególnych uczniów oraz czy aplikacja ma uwzględniać wielkość liter. Ponadto nauczyciel może zdecydować się na pokazywanie pomysłów, odpowiedzi studentów w czasie rzeczywistym lub po zakończeniu przez niego zbierania danych.
Oba opisywane widżety można bezpłatnie pobrać ze SMART Exchange (musimy posiadać konto na tej stronie, a można je założyć bezpłatnie). Po pobraniu pliku wystarczy kliknąć na nim dwa razy np. w eksploratorze Windows. Widget otworzy się nam w programie SMART Notebook (jeżeli nie mamy tego programu, to wymaga wcześniejszego zainstalowania – tu do pobrania). Jeżeli chcemy dalej korzystać z tego widżetu, to dodajmy go do galerii Moja zawartość w SMART Notebooku poprzez mechanizm przeciągnij i upuść. Przy opisach obu widżetów na stornie znajdziemy krótkie filmy instruktażowe prezentujące sposób wykorzystania tych mini aplikacji. Powodzenia!

Arkadiusz Stefan