Wizualizer czy kamera dokumentacyjna ?

Wizualizer czy kamera dokumentacyjna ?

Współczesna sala lekcyjna jest miejscem gdzie techniki audiowizualne zagościły już na dobre. Dotychczasowa kreda i tablica przestały być dominującym elementem w klasie.

Fakt pojawienia się materiałów dydaktycznych w formie cyfrowej ich dostępność w różnorodnej formie i łatwość wykorzystania, spowodował potrzebę wykorzystania nowych środków prezentacji.

 

 

Komputer lub zestaw multimedialny w sali lekcyjnej pozwala na wyświetlanie przy pomocy projektora animacje, plansze edukacyjne, filmy  oraz korzystanie z dodatków interaktywnych coraz częściej dodawanych do podręczników.

Jak jednak połączyć nowoczesne technologie z posiadaną bogatą bazą drukowanych materiałów dydaktycznych  i eksponatów o małych wymiarach, cennych lub delikatnych? Czy można przeprowadzić doświadczenie podczas zajęć  tak aby wszyscy uczniowie nie musieli tłoczyć się dookoła stołu?

 

 

Kamera Dokumentacyjna, bo jest to odpowiedź na zadane pytania, podłączana do projektora multimedialnego pozwala na wyświetlenie obrazu na ekranie lub tablicy interaktywnej . Urządzenie znane również pod nazwą Wizualizer (http://pl.wikipedia.org/wiki/Wizualizer ) przekazuje widok trójwymiarowego lub nieprzeźroczystego przedmiotu na ekran monitora komputerowego, prezentacyjnego (plazma/LCD) czy wspominanego  projektora.

Wizualizery wykorzystywane są podobnie jak tablice interaktywne do zastosowań profesjonalnych ale równie często można je spotkać w edukacji. Stosowane są jako uzupełnienie systemu prezentacyjnego lub bezpośrednio na stanowiskach pomiarowych / badawczych.

Oferowane obecnie kamery dokumentacyjne,  coraz częściej wspomagane oprogramowaniem, dają poza samym wyświetlaniem, możliwość rejestrowania zdjęć i filmów na dysku komputera lub w pamięci wewnętrznej. Ułatwia to nauczycielowi przygotowanie informacji potrzebnych do lekcji  lub też zapamiętanie podczas zajęć, wszystkich prezentowanych zadań z użyciem kamery dokumentacyjnej. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest gromadzenie cyfrowej biblioteki pomocy dydaktycznych.

Niezwykle interesującym rozwiązaniem, jest możliwość integracji wizualizera z tablicą interaktywną. W efekcie nauczyciel może na tablicy interaktywnej wyświetlić zadanie z książki a następnie przywołany do tablicy interaktywnej uczeń  rozwiązuje/uzupełnia je, pisząc bezpośrednio na wyświetlonym obrazie.

Wracając jednak do wizualizerów, można wyróżnić cechy które pozwalają wybrać urządzenie, stosownie do zastosowania czy budżetu. Na rynku obecne są dwie technologie w których produkowane są wizualizery i stąd ich podział na urządzenia analogowe i cyfrowe. Ze względu na rozwój technologii dużo popularniejsze obecnie są wizualizery cyfrowe, wypierające z ofert producentów starsze – analogowe.

Analogowe kamery dokumentacyjne – posługują się analogową obróbką obrazu, podłączane są do wejścia video lub s-video w projektorze multimedialnym lub monitorze prezentacyjnym.

 

 

Fot.. Wizualizer SAMSUNG SVP 5300 z ruchomą głowicą oraz podświetlaną płytą roboczą umożliwiającą prezentację folii źródło: www.samsungpresenter.com

 

Zalety:

  • Cena
  • Dostępność różnorodnych modeli wielu producentów
  • Łatwa obsługa i podłączanie

Wady

  • słaba jakość prezentowanego obrazu
  • obsługa z panelu sterującego urządzenia
  • urządzenia nie zapewniają odpowiedniej czytelności wyświetlanego tekstu

Analogowe kamery dokumentacyjne z wbudowanym Scan konwerterem – podłączenie i jakość obrazu taka sama jak w powyższym przypadku. Wbudowany Scan konwerter umożliwia podłączenie komputera do wizualizera i przełączanie się z obrazu komputerowego na obraz z kamery dokumentacyjnej.

 

Fot. Wizualizer ELMO EV-4400AF w zabudowie meblowej źródło www.new.towson.edu

Zalety:

Cena

  • Możliwość podłączenia komputera i wizualizera pod jedno gniazdo w urządzeniu wyświetlającym
  • Łatwe przełączanie się pomiędzy prezentacją i obrazem z kamery podczas zajęć

Wady

  • słabsza jakość prezentowanego obrazu komputerowego
  • niewielka różnica w cenie przy porównaniu z prostymi modelami
  • wizualizerów cyfrowych

Cyfrowe kamery dokumentacyjne – posługują się cyfrową obróbką obrazu, podłączane są do wejścia „RGB” lub „komputer” w projektorze multimedialnym lub monitorze prezentacyjnym. Wbudowany Scaler umożliwia podłączenie komputera do wizualizera i przełączanie się z obrazu komputerowego na obraz z kamery dokumentacyjnej. Uzyskiwana jakość obrazu jest w tym wypadku najwyższa a ponadto możliwa jest  prezentacja całej strony A4 (co było technicznym ograniczeniem w przypadku urządzeń analogowych).

Zalety:

  • Jakość obrazu
  • Możliwość podłączenia komputera i wizualizera pod jedno gniazdo w urządzeniu wyświetlającym
  • Gniazdo USB lub kart pamięci do wyświetlania obrazu np. z zewnętrznych nośników
  • Łatwe przełączanie się pomiędzy prezentacją i obrazem z kamery podczas zajęć
  • Możliwość sterowania z pilota oraz prostego oprogramowania które daje możliwości zapamiętywania obrazu lub sekwencji wideo bezpośrednio na komputerze
  • Wizualizer jest w stanie wyświetlić całą stronę A4
  • Możliwość zapisania kilku „zrzutów obrazu” w pamięci wizualizera
  • Rozwinięta automatyka obsługi – możliwość sterowania przez system sterowania centralnego

Wady

  • Wyższa cena od urządzeń analogowych
  • Konieczność skorzystania z fachowej pomocy (konsultanci handlowi) w przypadku doboru urządzenia/zakupu
Fot. Przenośny wizualizer SAMSUNG UF- 80 DX z podświetlaną płytą

Kamera dokumentacyjna niezależnie od technologii w której pracuje, sprawdzi się znakomicie w wielu pracowniach szkolnych, jako urządzenie uzupełniające zestaw multimedialny. Dzięki podłączeniu do projektora i wyświetleniu obrazu widzianego przez wizualizer  w tym samym czasie wszystkim zainteresowanym przedstawiona będzie rycina z książki fragment tekstu czy przedmiot. Nauczyciele przedmiotów takich jak geografia biologia czy chemia nie muszą prezentować próbek czy eksponatów poszczególnym uczniom. Umieszczenie preparatu w polu wizualizera pozwala wszystkim uczniom uczestniczyć w obserwacji obiektu czy reakcji chemicznej z zachowaniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i bez rozprężenia atmosfery pracy oraz straty czasu związanego z zebraniem wszystkich uczniów przy stole doświadczalnym.

Możliwość obsługi wizualizerów z poziomu komputera pozwoliła niektórym producentom na zintegrowanie ich z innymi rozwiązaniami prezentacyjnymi. W aulach wykładowych gdzie stosuje się systemy sterowania centralnego, obsługa urządzenia może odbywać się przy pomocy centralnego pilota lub panelu sterowania.

Innym przykładem może być możliwość zintegrowania Tablicy Interaktywnej z kamerą dokumentacyjną poprzez integrację oprogramowania. Efektem końcowym jest możliwość bardzo intuicyjnego sposobu obsługi urządzenia i wygoda w zastosowaniu.

Na tablicy Interaktywnej widoczny jest obszar roboczy kamery a wyświetlany w nim fragment tekstu czy eksponatu, może być natychmiast wykorzystany podczas zajęć. Zapamiętanie obrazu w zasobach komputera jest najłatwiejszym sposobem jaki udało mi się dotychczas poznać. Dodatkowym atutem integracji jest możliwość zapisu obrazów przez urządzenie bezpośrednio na nośniku zewnętrznym . Taka funkcja pozwala na wykorzystanie możliwości samego wizualizera jako urządzenia rejestrującego obraz.

Ten fakt pozwala na gromadzenie cyfrowych danych wykorzystywanych podczas zajęć. To jednocześnie zmienia standard prowadzenia lekcji nawet w słabiej wyposażonych salach szkolnych.

 

Fot. Wizualizer SMART SDC 280

Wizualizery będąc obecne na rynku prawie tak długo jak projektory multimedialne, rozwijają się bardzo dynamicznie.  Będą nadal niezbędnym łącznikiem pomiędzy „analogowymi elementami” procesu dydaktycznego i ich interaktywnymi i multimedialnymi elementami technologii informacyjnej.

Tym którzy uznają wyższość typowego skanera nad kamerą dokumentacyjną polecam przeprowadzenie zajęć z użyciem jednego a potem drugiego rozwiązania. Łatwość pracy, natychmiastowe pojawianie się żądanego widoku, kadrowanie i możliwość powiększenia wybranego fragmentu i natychmiastowy łatwy zapis w zasobach komputera, powinna przekonać sceptyków.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-color: #2064a1;background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 350px;}#main-content .dfd-content-wrap {margin: 0px;} #main-content .dfd-content-wrap > article {padding: 0px;}@media only screen and (min-width: 1101px) {#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars {padding: 0 0px;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars > #main-content > .dfd-content-wrap:first-child,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars > #main-content > .dfd-content-wrap:first-child {border-top: 0px solid transparent; border-bottom: 0px solid transparent;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width #right-sidebar,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width #right-sidebar {padding-top: 0px;padding-bottom: 0px;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars .sort-panel,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars .sort-panel {margin-left: -0px;margin-right: -0px;}}#layout .dfd-content-wrap.layout-side-image,#layout > .row.full-width .dfd-content-wrap.layout-side-image {margin-left: 0;margin-right: 0;}