Monitor interaktywny czy tablica interaktywna?

Monitor interaktywny czy tablica interaktywna?

Rynek technologii edukacyjnych na świecie szturmują monitory interaktywne. W Polsce coraz więcej dyrektorów szkół i firm edukacyjnych zastanawia się nad korzyściami z zakupu monitora. W krótkim zestawieniu postaramy się omówić najistotniejsze różnice pomiędzy tablicami interaktywnymi SMART z projektorami, a monitorami tej samej firmy.

Niewątpliwą zaletą monitorów jest to, że osoba pracująca przy nich nie rzuca cienia na ekran. Obraz wygląda podobnie jak na ekranie telewizora.

 

 

W przypadku tablic interaktywnych urządzeniem wyświetlającym obraz na powierzchni tablicy jest projektor. Nauczyciel piszący na tablicy znajduje się pomiędzy rzutnikiem, a samą powierzchnią interaktywną, co niestety powoduje efekt zasłaniania własnym ciałem wyświetlanego obrazu. Piszący musi przyzwyczaić się do takiej pozycji, aby ten cień minimalizować. Oczywiście nowoczesne projektory z krótką ogniskową minimalizują efekt cienia i nie ma on żadnego wpływu na komfort pracy z tablicą.

Przewagą tablic interaktywnych z projektorem jest bezwątpienia wielkość uzyskiwanego obrazu, co ma niebagatelne znaczenie przy kształtach zwykłych sal lekcyjnych i liczebności klas w szkołach. Uczniowie siedzący w ostatnich rzędach muszą przecież widzieć dobrze wyświetlane na tablicy obrazy i adnotacje nauczyciela. W celu uzyskania zbliżonej czytelności (wysokość obrazu) jak na tablicy o przekątnej 77” w proporcjach 4:3 trzeba by użyć największego monitora 4084 z oferty Smart Technologies o przekątnej 84” w proporcjach 16:9.

W parze z wielkością monitora idzie jego cena. Warto wspomnieć, że szkoły, zgodnie z Ustawą o podatku od towarów i usług, mogą po spełnieniu warunków, zaopatrywać się monitory interaktywne bez podatku VAT. Biorąc pod uwagę cenę monitora SMART Board 4084 to dziś (marzec 2016) jest to wydatek 39 tys. złotych. W tej cenie można kupić pięć tablic interaktywnych 77-calowych z projektorem krótkoogniskowym. Są to urządzenia wciąż dużo tańsze od monitorów interaktywnych.

Znacznym walorem monitorów jest rozdzielczość wyświetlanego obrazu. Standardowe projektory oferują rozdzielczość zwykle ograniczoną do XGA (1024×768) lub WXGA (1280×800), zaś monitory to standardowo rozdzielczość fullHD (1920×1080) i 4K (3840×2160). Tych ostatnich w ofercie Smart Technologies jest niemało. Cała seria 6000 o dostępnych rozmiarach 55”, 65” i 75” oraz serii 4000 model 84”.

Monitor interaktywny jest w zasadzie urządzeniem bezobsługowym. Projektory działające wraz z tablicami potrzebują raz na jakiś czas wymiany lampy (częstotliwość zależna od intensywności eksploatacji tablicy z projektorem). Można powiedzieć, że koszty eksploatacji monitora są niskie, a tablicy średnie.

Jeżeli chodzi o oprogramowanie, to nie zachodzi żadna różnica, bo w przypadku obu rozwiązań spotkamy się z doskonałym programem do przygotowywania, przeprowadzania i archiwizacji lekcji SMART Notebook. Jest on dołączony zarówno do tablic, jak i do monitorów.

Ważne jest również to, aby pamiętać, że monitor dotykowy nie jest tym samym, co monitor interaktywny. Wiele firm oferuje takie tańsze rozwiązanie do szkół. Główna różnica polega na tym, że monitor interaktywny wyposażony jest w specjalny program służący prowadzeniu zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem ćwiczeń interaktywnych. Monitor dotykowy jest tylko wyświetlaczem z możliwością sterowania komputerem poprzez dotyk.

Przedstawione powyżej argumenty są przyczyną wciąż małej popularności monitorów interaktywnych w zastosowaniach edukacyjnych. Trzeba odnotować jednak, że z coraz większym zainteresowaniem szkoły spoglądają na te urządzenia.

 

Zestawienie najważniejszych informacji.

Tablice interaktywne z monitorem Monitory interaktywne

+ duży obszar interaktywny

(lepsza widoczność wyświetlanego obrazu)

+ jakość wyświetlanego obrazu
+ niska cena – wysoka cena
– efekt cienia + niskie koszty eksploatacji

 

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-color: #2064a1;background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 350px;}#main-content .dfd-content-wrap {margin: 0px;} #main-content .dfd-content-wrap > article {padding: 0px;}@media only screen and (min-width: 1101px) {#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars {padding: 0 0px;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars > #main-content > .dfd-content-wrap:first-child,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars > #main-content > .dfd-content-wrap:first-child {border-top: 0px solid transparent; border-bottom: 0px solid transparent;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width #right-sidebar,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width #right-sidebar {padding-top: 0px;padding-bottom: 0px;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars .sort-panel,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars .sort-panel {margin-left: -0px;margin-right: -0px;}}#layout .dfd-content-wrap.layout-side-image,#layout > .row.full-width .dfd-content-wrap.layout-side-image {margin-left: 0;margin-right: 0;}